• 98-313-6274409
  • شنبه تا پنج شنبه : 8:00 - 17:00
  • info@rmco.ir
Previous Next

پروژه های EPC

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از روشهای واگذاری پروژه به پیمانکار است در این روش کلیه مسوولیتهای پروژه بر عهده پیمانکار اصلی است به قسمی که بعد از تکمیل پروژه کارفرما فقط با چرخاندن یک کلید بتواند بهره‌برداری از تسهیلات اجرا شده را آغاز نماید از این رو به این دسته از قراردادها کلید در دست نیز اطلاق می‌شود.

قراردادهای E.P و E.P.C از قابلیت‌های این نوع قرارداد می‌باشد در واقع E.P.C مخفف کلمات Engineering.Procurement.Construction است.

 قراردادهای E.P.C - کلید در دست - حد اعلای سپردن مسوولیت کل پروژه به پیمانکار است و کلیه مسوولیت‌های مدیریت اجرا و کنترل کیفی و کنترل پروژه دراین نوع پیمان بر عهده پیمانکار است در واقع تمام فعالیتهای یک پروژه از طراحی پروژه گرفته تا خرید تمامی اقلام مورد نیاز، نصب، اجرا، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی آن به طور کامل به عهده پیمانکار بوده و به طور خلاصه پیمانکار پس از عقد قرارداد و طی زمان معین شده، پروژه را باید به صورت کامل به کارفرما تحویل دهد. در این بین کارفرما با تسهیل کار خود و محول کردن انجام تمام کارها به پیمانکار عملاً نقش مدیریتی و نظارتی پروژه را ایفا می‌نماید.

البته تعریف فوق یک تصویر کلی از پروژه‌های E.P.C است. به طور کلی تمامی عملیات انجام یک پروژه اعم از طراحی، اجرا، و تأمین کالا، راه‌اندازی و... شاید هر کدام به طور مجزا جزو کارهای معمولی باشد ولی نکته اساسی در این بین ارتباط این سه رویه کاری با همدیگر و مدیریت آن می‌باشد. چه بسا که ما مدیرانی با کفایت در هر کدام از سه زمینه فوق را-البته به صورت مجزا- در پروژه‌های مختلف شاهد بودیم که متأسفانه علم مدیریت آنها در این نوع پروژه ها(E.P.C) جوابگو نبوده و پروژه‌ها را با مصائب مختلف عجین کرده‌اند. ترکیب عملیات، اداره کردن، تحویل به موقع با هزینه پیش بینی شده و با در نظر گرفتن ریسک‌ها در محدوده هر قرارداد مفهومی جز مدیریت ندارد. مدیریت قرارداد یا پروژه E.P.C، همه تعهدات پیش گفته را به عهده می‌گیرد.شرکت رسول ماشین با چندین دهه تجربه کاری یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت ها در این زمینه بوده و تاکنون چندین پروژه موفق را برای شرکت های بزرگ در ایران عزیزمان اجرا نموده است .